Edukacinė pamoka Biržų krašto muziejuje

Rudeniškai saulėtą spalio 20 d. rytą 10 kl. mokiniai vyko į edukacinę pamoką „Valstybės kūrimas. Kalba ir laisvė“ Biržų krašto muziejuje. Jis įkurtas 1589 m. Kristupo Mikalojaus Radvilos Perkūno iniciatyva pastatytoje bastioninėje pilyje, pavadintas „Sėla“, nes Biržai yra senojoje baltų sėlių gyventoje Sėlos žemėje.

Mokiniai susipažino su krašto istorija, raštija, menu, ugdė pagarbą tautinėms vertybėms. Pamoka, skirta istorinių, etnokultūrinių, kalbinių kompetencijų gilinimui, jos tikslas – atskleisti lietuvių kalbos svarbą, įtvirtinant Lietuvos Nepriklausomybę, kalbos ir laisvės sąsajas.  Pirmoje pamokos  dalyje – kitoks žvilgsnis į  Nepriklausomybės Akto signatarų – Prezidento Antano Smetonos, biržiečių signatarų Alfonso Petrulio, Jokūbo Šerno – lietuvybės idėjas. Antroje dalyje, dirbdami aktyviais, patraukliais metodais, mokiniai pagilino žinias apie Lietuvos ir Biržų krašto svarbius istorijos, kultūros momentus. Prisiminus gražią tarpukario lietuvių kalbą, jie buvo kviečiami tapti  sąnariais ir kartu išrišti, kaip „Sėlos“ muziejuje atsirado Antano Smetonos biustas, kokią bylą prieš carinę Rusiją laimėjo Antanas Macijauskas, katram paminklas Pabiržėj pastatytas. Ir dėl ką kunigas Alfonsas Petrulis prašė žmonių melstis lietuviškai.  Bet svarbiausia – išsiaiškinta, kodėl reikia mylėt gimtąją kalbą.

Draugėn suėję dešimtokai ne tik kalbėjosi, bet ir slauniai būreliais susėdę kitus įdomius darbus atliko.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rima Gustienė