Ugdome pilietiškumo ir gynybos įgūdžius

Gyvename laikotarpiu, kai tarptautinė situacija verčia mokytis išgyventi ekstremaliomis situacijomis, tobulinti gyvenimo įgūdžius, saugoti savo ir kitų sveikatą. Mokykloje pilietiškumo pagrindų pamokose mokiniai gauna teorinių žinių, tačiau trūksta praktinės veiklos susietos su šalies gynyba. Siekdami paįvairinti veiklas, organizuojame bendrus užsiėmimus su Vyčio apygardos 5-osios rinktinės kariškiais. Mokiniai plečia savo žinias apie kario profesiją, susipažįsta su ginkluote, dalyvauja konkursuose, estafetėse.

Džiaugėmės gavę pasiūlymą dalyvauti Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ir Švietimo, kultūros bei sporto ministerijų parengtame pilietiškumo ir gynybos projekte.

Paliūniškio pagrindinės mokyklos devintokai birželio mėnesį išbandė trijų dienų pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą. Tai teorinė ir praktinė veikla, kurios turinys apima elgesį ekstremalių situacijų metu. Mokykla suteikė patalpas ir žmogiškuosius išteklius, o užsiėmimus vedė Lietuvos šaulių sąjungos instruktoriai.

Su mokiniais diskutuota apie piliečių vaidmenį šalies gynyboje, aptarta, ką, iškilus ekstremaliai situacijai ypač svarbu žinoti, ką turėti namuose, ką susidėti į kuprinę evakuacijos metu, ką reiškia įvairūs civilinės saugos signalai, kaip pasigaminti maisto gamtos sąlygomis. Paskaitą apie Lietuvos istoriją, tėvynės gynimą skaitė Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas.

Praktinių užsiėmimų metu devintokai mokėsi išgyventi lauko sąlygomis: susikurti laužą, pastatyti palapinę, suteikti pirmąją pagalbą, rišti mazgus, šaudyti iš ginklo. Svarbu buvo suprasti, kad komandinis darbas, greita reakcija, racionalus mąstymas padeda orientuotis kritinėse situacijose. Mokymus užbaigėme 8 kilometrų žygiu, kuriame buvo praktiškai išbandomos įgytos žinios. Šis kursas ateityje turi tapti ugdymo proceso dalimi.

Mokiniams mokymai patiko, jie įgijo reikalingų išgyvenimui įgūdžių. Tikimės, kad ateinančiais mokslo metais bus daug norinčių dalyvauti jaunųjų šaulių neformaliojo ugdymo programoje.

Paliūniškio pagrindinės mokyklos direktorė Daiva Morkūnienė