Stebuklinga kelionė po senolių vaikystės kaimą

Saulėtą gegužės 26 dienos rytą Paliūniškio pagrindinės mokyklos pradinukai išvyko į legendomis ir padavimais apipintą Anykščių kraštą. Kelionė neprailgo grožintis vasarėjančiais gamtovaizdžiais.

Netrukus ir pasiekėme kelionės tikslą – Niūronių kaime esančią aukštaičių sodybą, kur jau mūsų laukė šeimininkė Rita. Susodinusi visus už stalo, šeimininkė papasakojo apie duonos kelią nuo javų sėjimo iki duonos riekės. Vaikai sužinojo duonos rauginimo paslaptis, kaip ir kokią duoną kepė mūsų senoliai, kepimo papročius, ritualus pagerbiant duoną, stebėjo senovinius buities rakandus. Kiekvienam buvo suteikta galimybė pačiam suformuoti ir duonkepėje išsikepti savo duonelę.

Kol duonelė kepė, aplankėme Arklio muziejų. Gidas įdomiai papasakojo apie žirgus. Vaikai sužinojo, koks svarbus arklys buvo senovėje žmogaus gyvenime, kiek daug padėjo ūkio darbuose. Lankydamiesi muziejuje vaikai taip pat susipažino su senovės lietuvių amatais: audėjo, kalvio, puodžiaus.

Aplankę muziejų, pasigrožėję gamtos vaizdais, pasisupę, vėl sugrįžome pas šeimininkę Ritą. Jau kieme mus pasitiko šviežiai iškeptos duonelės kvapas, o viduje laukė kaimiškomis vaišėmis padengtas stalas.

Kupini įspūdžių, nešini savo išsikepta duonele, grįžome į namus. Kelionės nuotraukos ilgai primins puikias išvykos akimirkas.

Mokytoja Dalė Nakrošytė