„Steam‘uko Velykos“

Artėjant Velykoms Paliūniškio pagr. m-klos jungtinės ikimokyklinio ugdymo grupės vaikai siekė daugiau sužinoti apie pagrindinį švenčių simbolį – kiaušinį. Nutarėme išsiaiškinti, ar stiprūs kiaušiniai. Net mažiausieji iš patirties žino, kad šie greitai dūžta, todėl į klausimą, kas atsitiks, jei ant kiaušinių uždėsime didelę knygą, vaikai atsakė: susitraiškys! Nutarėme išbandyti. Visi buvo nustebę, kad kiaušiniai išlaikė didžiulę knygą. Tada samprotavome, kiek gi dar knygų galėtume padėti, kad kiaušiniai išliktų nesudužę. Vieni teigė, kad tris, kiti – penkias. Kiek buvo džiaugsmo, kai kiaušiniai išlaikė net 15 knygų! Jeigu jie tokie stiprūs, gal galėtų išlaikyti ir vaiką? Ne visi išdrįso užlipti, reikėjo padrąsinti ir pamokyti, kad pėdutę statytų tolygiai. Gaila, kad ne visiems teko pabandyti, nes neatsargiai kryptelėjus vienam eksperimento dalyviui kiaušinių atrama subliuško... Buvo puiki proga patyrinėti kiaušinio sandarą!

Įsitikinome, kad kiaušiniai tikrai stiprūs, jeigu juos spaudžiame tolygiai ir per smailiuosius galus.

Nusprendėme išsiaiškinti, ar kiaušinis skęsta vandenyje. Į paprastą vandenį, šiek tiek ir stipriai pasūdytą įdėjome po kiaušinį. Pasirodo, gėlame vandenyje kiaušinis nugrimzta ant dugno, o abiejuose induose su druska – plūduriuoja. Tyrinėjome toliau: į vandenį su druska lėtai pylėme gėlą vandenį ir stebėjome, kaip kiaušinis po truputį leidžiasi žemyn. Jis nardo vandenyje tarsi astronautas beorėje erdvėje!

Vaikams iškilo klausimas, gal sūriame vandenyje ir vaikai neskęstų? O taip, tik reikia, kad vanduo būtų dar sūresnis... Toks, kaip Negyvojoje jūroje. Buvo proga pakalbėti ir apie ją!

Visų atliktų eksperimentų aprašymais ir nuotraukomis pasidalinome su šalies pedagogais ir sudalyvavome virtualioje ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų fotografijų parodoje „Steam‘uko Velykos“, kurį organizuoja Šiaulių r. Kuršėnų lopšelis-darželis „Eglutė“.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Asta Savickienė