Edukacinė programa "Duonelė kasdieninė"

Duonele kasdienine8Nuotr. Edukacinės pamokos dalyvių rankomis formuota, iškepta duonelė

Sausio 19 dieną Paliūniškio pagrindinės mokyklos 1 – 3 klasių mokiniai, tėveliai ir mokytojos aplankė Arklio muziejų Niūronyse, kur dalyvavo edukacinėje pamokoje ,,Duonelė kasdieninė“.

Autentiškoje XX a. pradžią menančioje troboje visi susipažinome su mūsų etninės kultūros simbolio – duonos – keliu nuo rugių sėjos iki duonos riekės. Kiekvieną tarsi namiškį maloniai sutikusi ir už stalo pasodinusi gaspadinė papasakojo apie rugių sėjimą, kūlimą, malimą, duonos raugimą ir užmaišymą. Sužinojome apie senolių duonos kepimo papročius ir pagerbimo ritualus, šeimos tradicijas, susipažinome su senoviniais buities rakandais. Kiekvienam buvo suteikiama nepakartojama galimybė pačiam suformuoti ir ką tik iškūrentoje duonkepėje išsikepti savo duonos kepalėlį.

Kol duonelė kepė senovinėje duonkepėje, visi aplankėme Arklio muziejaus ekspozicijas. Susipažinome su keramika ir jos menu. Keramikė paaiškino, kad iki 1950 m. buvo beveik vien tik molio keramika, iš kurios gamino indus, plytas, čerpes ir panašius gaminius. Pamatėme, kaip audžiamos drobės, sužinojome, kokie audiniai pasaulyje buvo seniausi ir kam jie naudoti. Susipažinome su įvairiais juostų audimo būdais. Muziejaus kalvėje pamatėme įvairiausius kalvio įrankius: geležines žnyples geležiai iš žaizdro išimti, kūjį, plaktuką, kaltelius, kai kuriuos kalvių gaminius. Čia nuolat dirba kalvis, kuris supažindino su kalvystės amato paslaptimis,  pasiūlė patiems pabandyti kalti kūju įkaitintą geležį. Apžiūrėjus muziejų laukė kaimiškos vaišės.

Pradinių klasių mokytojos Daiva Morkūnienė, Nijolė Mežiūnienė