Dar neatrasta Lietuva

Panemunes pilys5Nuotr. Nuostabi panorama atsiveria nuo Veliuonoje esančio piliakalnio

Saulėtą rugsėjo penktadienį 5-10 klasių mokiniai dalyvavo pažintinėje-kultūrinėje ekskursijoje "Atrask Lietuvą“. Šios kelionės metu aplankėme šalia Nevėžio XVII a. įsikūrusį Raudondvario dvarą, kuriame didikai buvo įrengę  rezidencinius renesanso stiliaus rūmus. Muziejuje apžiūrėję didikų Tiškevičių ir kompozitoriaus Juozo Naujalio ekspozicijas, pavaikščioję po rudenėjančio parko teritoriją, keliavome toliau Panemunės keliu.

Sustojome prie Seredžiaus piliakalnio. Nors užlipti į 30 metrų aukščio Palemono kalno viršūnę reikėjo nemažai jėgų, bet atsivėręs Nemuno slėnio vaizdas visus papirko savo grožiu. Nemažai laiptelių įveikėme lipdami į Veliuonos piliakalnius. Apžiūrėjome Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino žuvimo vietą, stabtelėjome Pilies kalne, kuriame šimtamečiai ąžuolai dvelkia neišpasakyta ramybe, gal todėl ši vieta dar vadinama Ramybės kalnu. Aplankėme Veliuonos centre stovintį net sovietiniais laikais išsaugotą paminklą Vytautui Didžiajam. Sekanti stotelė – Raudonės pilis, kurioje dabar įsikūrusi mokykla. Galėjome užlipti į septynių aukštų gynybinį bokštą ir pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais, pavaikščioti po parką, netgi atrasti ,,Napoleono kepurę“. Tokį vardą turi šalia esantis tvenkinys. Norėdami patekti į Panemunės pilį, turėjome praeiti net pro keletą tvenkinių. Apžiūrint rūmus susidomėjimo sulaukė ypatinga vieta – duobė, vadinama pilies kalėjimu, kur šeimininkai laikydavo nepaklusnius valstiečius ar darbininkus. Gidė supažindino su pilies istorija ir pakvietė į edukacinę programą ,,Pilies lobio paieška“. Susiskirstę grupėmis mokiniai turėjo atlikti užduotis, išspręsti kryžiažodžius, kad galėtų surasti paslėptą skrynią ir raktą, kuriuo ją atrakinę galėjome džiaugtis saldžiu lobiu.

Šioje kelionėje atradome daug Lietuvos istorijos, faktų, rudeniško gamtos grožio, tarpusavio bendravimo paslapčių, geros nuotaikos. Tikimės, kad atradimai mus lydės visus mokslo metus.

Paliūniškio pagrindinės mokyklos mokytoja Dalia Šedurskienė